هر کدام از اعضای بدن انسان کارایی و فعالیت های به خصوص خود را دارا هستند . همان طور که مطلع هستید کبد یک عضو مهم بدن انسان است که برای ادامه ی حیات کارکرد صحیح آن لازم و ضروریست و عدم کارکرد صحیح آن ممکن است صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد کند کبد نقش مهمی در تصفیه خون و تجزیه مواد سمی دارد پس یک امر مهم و ضروری برای کمک به کارکرد صحیح کبد تغذیه است از بین آجیل ها و مغز ها ، گردو یکی از مفید ترین و سود مند ترین مواد غذایی برای کبد است پس استفاده از گردو میتواند مزایای خوبی برای بدن به ویژه کبد داشته باشد

ما در این مقاله به مزایا و خواص گردو برای کبد میپردازیم

گردو به دلیل دارا بودن مواد معدنی مثل پروتئین و کلسیم ، ویتامین ها مثل ویتامین E  ، آمینو اسید ها مثل آرژنین که باعث سم زدایی و تصفیه کبد میشود بنابراین گردو یک مواد غذایی مناسب و مفید برای کبد و سایر اعضای بدن است
در ادامه به برخی از مواد موجود در گردو که برای سلامت کبد مفید و ضروریست:
ویتامین E

ویتامین E یکی از ویتامین های موجود در گردو است . ویتامین E از جمله مواردی است که برای سلامت کبد ضروریست و سلامت کبد را تضمین میکند زیرا این ویتامین با ویژگی اثر ضد اکسیدانی خود باعث افزایش سوخت و ساز چربی ها در کبد چرب میشود . بهتر است ویتامین E را به همراه اسید فولیک و ویتامین C مصرف کرد که اتفاقا گردو علاوه بر ویتامین E ، اسید فولیک و ویتامین C  نیز دارا است . همچنین این ویتامین باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری های کبد که بر اثر چاقی پدید می آیند نیز میشود .

ال آرژنین

ال آرژنین در بدن پستانداران از آمینو اسید های نیمه ضروری میباشد که در گردو موجود است . ال آرژنین در درمان بیماری های کبدی همچون کبد چرب و سیروز کبدی موثر است و همچنین این آمینو اسید با خنثی کردن آمونیاک برای سم زدایی و پاکسازی کبد مفید است .

 امگا 3 و گلوتاتیون

تحقیقات نشان داده مصرف امگا 3 در کاهش چربی کبد نقش مهمی دارد . گردو از جمله مواردی است منبع غنی امگا 3 و گلوتاتیون بوده . شاید تصور کنید گردو با چربی فراوانی که دارد برای افرادی که به کبد چرب و فشار خون دچار هستند مناسب نباشد درصورتی که گردو با دارا بودن امگا 3 علاوه بر کمک به فرآیند سم زدایی در کاهش چربی کبد نیز نقش مهمی دارد .

راحت ترین و سریع ترین راه درمان و پیشگیری از بیماری های کبد تغییر سبک زندگی و تغذیه است . از آنجایی که کبد نقش مؤثری در پاکسازی بدن به عهده دارد ، خود نیز نیاز به یک ماده قوی برای از بین بردن میکروب ها است و گردو میتواند به خوبی این نقش را ایفا کند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *