آیا به فواید و خواص های مغزیجات فکر میکنید ؟
در این مقاله قصد داریم به فواید و تاثیرات مغزیجات بر سلامتی بدن بپردازیم

مغزیجات ششگانه گردو ، پسته ، فندوق ، بادام زمینی ، بادام هندی و بادام درختی را شامل می شود. آجیل و مغزیجات از لحاظ سنتی دارای طبع گرم است بنابراین از فواید و خاصیت های متعددی برخوردار است .

تحقیقات انجام شده نشان میدهند که مغزیجات ششگانه نقش مهمی در سلامت قلب و مغز انسان ، مقابله با سرطان ، کاهش التهاب و کاهش روند پیری دارند.

خواص مغزیجات ششگانه بر مغز انسان

بادام هندی ،بادام زمینی و پسته میتواند فرکانس های امواج مغزی مرتبط با شناخت ، بهبود یادگیری ، بیماری حافظه و حفظ چابکی مغز را بهبود یابند بنابراین مصرف روزانه این مغزیجات برای سلامت مغز بسیار مفید است

مطالعات اثبات کرده اند که پسته و بادام زمینی به ترتیب میتوانند روی امواج گاما و دلتای مغز تاثیر بگذارند به همین دلیل مصرف منظم آجیل و مغزیجات باعث بهبود فرکانس های مغزی و کمک به یادگیری و درک مطالب میشود.

گردو یکی از مفید ترین آجیل برای مغز انسان است . گردو به دلیل دارا بودن مقدار زیادی امگا 3 میتواند از مغز به خوبی محافظت کند و باعث بهبود عملکرد آن شود همچنین گردو به دلیل دارا بودن مقدار بسیار زیادی انتی اکسیدان میتواند باعث کاهش افزایش فشار خون در مقابل استرس شود.

خواص مغزیجات ششگانه بر قلب انسان

آجیل ها برای سلامت قلب بسیار مفید هستند. تحقیقات انجام شده نشان میدهد آجیل ها به دلیل کاهش کلسترول احتمال ابتلا به بیماری های قلبی مخصوصا سکته قلبی را کاهش میدهد. همچنین مغزیجات با کاهش LDL یا لپیوپروتئین کم چگال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش میدهند. تحقیقات نشان میدهد ک HDL یا لیپوپروتئین پر چگالی خطرات کمتری را نسبت به  LDL دارد به همین خوردن آجیل باعث بزرگ شدن اندازه LDL و در نتیجه باعث بهبود سلامت قلب میشود.

تاثیرات مغزیجات ششگانه در کمک به کاهش وزن

گرچه آجیل ها به دلیل تشکیل شدن از مقدار زیادی چربی ها به یک مواد غذایی پر کالری شناخته میشوند  اما مغزیجات ممکن است در کمک به کاهش وزن و تاثیر بر وزن انسان مؤثر باشد. مغزیحات سرشار مواد مغذی هستند و به همین دلیل  بسیاری رژیم ها مصرف آن رو توصیه نمیکنند در صورتی ک مغزیحات با دارا بودن فیبر ، آنتی اکسیدان ، امگا3 میتواند فواید بسیاری برای بدن داشته باشد.

 آجیل ها نه تنها باعث افزایش وزن نمیشوند بلکه باعث کاهش وزن و کاهش چربی ها ناحیه شکم میشود. کاهش چربی های شکم به معنای خطر کمتر بیماری های مختلف مثل دیابت است. هنگامی ک مغزیحات به طور کامل خرد یا جویده نشوند بخش زیادی از آنها هضم نشده از روده عبور میکنند و این به معنی این است که بخش زیادی از آنها به صورت مدفوع از بدن خارج میشود همچنین تحقیقات نشان میدهد بعد از مصرف اجیل چربی های از دست رفته بدن از طریق مدفوع افزایش میابد و این نشان دهنده آن است ک تمام کالری و چربی های مغزیحات جذب بدن نمیشوند

مصرف منظم آجیل ها میتواند با کاهش ابتلا به بیماری قلبی و عروقی ، کاهش وزن و.. سلامت بدن شما را افزایش دهد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *