خواهرخوانده‌های یزد! / با خواهرخوانده‌های شهر تاریخی یزد آشنا شوید…

یزد - تاریخی

خواهرخواندگی قراردادی است بین سران مملکتی یا سران دو شهر که برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی بسته می‌شود. هدف از این قرارداد، پیوند و اتحاد بین شهروندان دو شهری است که دارای منافع مشترک هستند. معمولاً دو شهر برای خواهرخواندگی باید دارای تشابهاتی باشند مثلاً دو شهر تاریخی، دو شهر علمی یا دانشگاهی یا دو بندر یا حتی دو سمبل مشترک باشند که این انگیزه را ایجاد کند. در ادبیات اروپایی خواهرخواندگی به شهرهای دوقلو یا همسان هم گفته می‌شوند، اما در کشورهای آسیایی و آمریکایی اصطلاح خواهر خواندگی رواج بیشتر دارد. علت بکارگیری واژه خواهرخواندگی به این اعتبار است که در بیشتر زبان های دنیا، واژه «شهر» مؤنث است. خب بپردازیم به خواهرخوانده‌های کمتر شناخته شده شهر تاریخی یزد :

۱٫ اولگیـن ـ کوبــا

یزد-اولگین 1

اولگین (Holguín) یا هولگین شهری در کوبا است که در استان اولگین در شرق کشور کوبا واقع شده‌است. شهرهای یزد، سالتییو (مکزیک) و باینا (اسپانیا) خواهرخوانده‌های اولگین هستند.

اولگین مرطوب ترین و زیباترین سواحل را در کوبا، با آب‌های فیروزه ای و پوشش گیاهی وسیع دارد. بیشتر بازدیدکنندگان در این شهر وقت خود را صرف شنا، غواصی، اسب سواری و دوچرخه سواری می‌کنند. شهر اولگین دارای پارک های زیبا، میدان های عمومی و مراکز فرهنگی شناخته شده است. شایان ذکر است که اولگین چهارمین شهر بزرگ کوبا و دارای فرودگاه بین المللی است که به هاوانا و چند مقصد بین المللی، پرواز دارد.

یزد- اولگین 2
“”

۲٫ یاسبرین ـ مجارستان

یزد- یاسبرین 1

شاید تصورش هم سخت باشد که در قلب اروپا شهر کوچکی را بتوان یافت که مردمانش خود را ایرانی تبار بدانند و در موزه کوچک شهر، اسناد خطی فارسی نگه داری کنند. چهره، زبان و آیین های امروز مردم شهر شباهت چندانی با نیاکانشان در فلات باستانی ایران ندارد اما شهر یاسبرین هشت قرن میزبان این قوم بوده، مردم منطقه همچنان معتقدند که ایرانی‌تبار هستند. امروزه شهر یاسبرین مرکز فرهنگی قوم یاس در سراسر اروپای شرقی است.یاسبرین در صد کیلومتری شرق بوداپست، پایتخت مجارستان واقع است. گفته می‌شود که یاس‌ها تا قرن ۱۵ میلادی زبان و فرهنگ اجدادشان را حفظ کردند و به مرور زمان تحت تأثیر زبان مجاری قرار گرفتند.

یزد- یاسبرین 2

امضای تشریفاتی تفاهم نامه خواهرخواندگی در یکم دسامبر ۱۹۹۶ صورت گرفت. این دو شهر رابطه تاریخی مستقیم‌ با هم ندارند، اما ریشه های باستانی، مردمان آن شهر را به ایرانیان ارتباط می‌دهد. از طرفی شباهت تلفظ نام یزد و یَزبِرین (تلفظ مجاری یاسبرین) باعث ایجاد این حلقه ارتباط گردید.  پس از تفاهم اولیه بین دو شهر، تا سال ۱۳۸۶ ارتباط چندانی بین مقامات دو شهر وجود نداشت.

در سال ۱۳۸۶ مجددا با دعوت از شهردار آن زمان یاسبرین، یاداشت تفاهم جدیدی تهیه و با امضای آن در یزد، خواهرخواندگی فی‌مابین احیاء شد. این تجدید تفاهم با سفر متقابل هیأت ایرانی در سال ۱۳۸۷ و سپس ارسال نماد دو شهر و پیگیری سایر مفاد ادامه یافت. بدین ترتیب نماد شهر یاسبرین (معروف به شیپور لهل) که نماد آزادی و استقلال مردم مجار است، در سال ۱۳۹۱ در میدان آزادی شهر یزد رونمایی شد. متعاقب آن تفاهم نامه جدیدی هم به امضاء رسید. دو سال بعد نماد یزد یعنی بادگیر باغ دولت آباد طی سفر هیأت شهرداری یزد در شهر یاسبرین رونمایی شد و امروزه نماد بادگیر شش وجهی و اصیل یزدی در مرکز این شهر خودنمایی می کند.

یزد- یاسبرین 3

یکی از میهمانانی که از یاسبرین به یزد آمده بود در هنگام بازگشت، گلدان کوچکی همراه با خود داشت. وقتی از او می پرسند که این گلدان حاوی چیست، می گوید: بخشی از خاک وطن را با خود می برم.

۳٫ نزوی ــ عمــان

یزد- نزوی 1

نزوی بزرگترین شهر استان داخلیه در کشور پادشاهی عمان است. در دوران آغازین اسلام نزوی پایتخت عمان بوده است. جمعیت نزوی و حومه آن در حدود ۱۲۰ هزار نفر می‌باشد و در ۱۴۰ کیلومتری مسقط قرار دارد. نزوی از کهن‌ترین شهرهای عمان و در گذشته مرکز تجارت، مذهب، تعلیم و هنر بوده است. نزوی و یزد در سال ۱۳۸۶ و در حاشیه اعزام یک هیأت بلندپایه از استان یزد، پیمان خواهرخواندگی منعقد نمودند. این شهر در میان خواهرخوانده‌های یزد، بیشترین شباهت را به یزد دارد.

امروزه نزوی یک شهر شکوفا و متمایز با جنبه‌های متعدد کشاورزی، تاریخی و تفریحی است، از طرفی مرکز پرورش رطب و بازار منطقه است. از نقاط دیدنی منطقه آبشارهای فصلی تنوف است که یک منطقه زیبای کوهستانی در نزدیکی روستایی به همین نام در حوالی شهر نزوی است.  نزوی دومین مقصد توریستی در عمان است. این شهر مشهور به مروارید اسلام است و به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال ۲۰۱۳ نام‌گذاری شده است.

یزد- نزوی 2
یزد- نزوی 3

جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر عبارتند از: قلعه نزوی، مسجد جامع و بازار سنتی. طی دهه نود مسجد جامع، قلعه و بازار که هر سه در کنار هم و در مرکز شهر قرار دارند، با استفاده از مصالح سنتی بازسازی شد.

۴٫ یئوسـو ـ کره جنوبـی

یزد- یئوسو 1

شهر هزارجزیره، شهری در همسایگی اقیانوس، واقع در شرقی ترین نقاط کره زمین، با قلب ایران (یزد) دارای تفاهم دوستی و همکاری است.

شهر یئوسو  (تلفظ : یه اُ سو) یا یوسو با جمعیت نزدیک به سیصد هزار نفر در ایالت جئولانام در ساحل جنوبی کشور کره‌جنوبی واقع شده ‌است. شهرهای یزد و یئوسو از سال ۱۳۹۲ و در حاشیه اجلاس شهرهای جاده ابریشم با هم خواهرخوانده شده‌اند. نقطه تلاقی و آشنایی دو شهر از آنجاست که شهر یئوسو همراه با چندین شهر آسیایی و اروپایی، شبکه ای تحت عنوان «راه آبی ابریشم» تشکیل داده اند که ارتباط تجاری، فرهنگی و سیاسی با شهرهای سنتی جاده ابریشم برقرار می کنند.

یزد- یئوسو 2

شهر مدرن یئوسو با ادغام چند شهر کوچک و جزیره های مجاور تشکیل شده است. در حقیقت این منطقه شامل شبه جزیره یئوسو  و ۳۱۷ جزیره (۴۹ جزیره مسکونی، ۲۶۸ غیرمسکونی) است.

۵٫ اورومچـی ــ چیـن

یزد- اورومچی 1

اورومچی مرکز استان خودگردان «سین کیانگ» یا «شین جیانگ»، غربی ترین استان چین است که بیشترین تعداد مسلمانان این کشور را در خود جای داده است. نام اورومچی از زبان ترکی آمده و به معنی «ییلاق زیبا» است. شهر اورومچی امروزه یک شهر مدرن با رشد سریع می‌باشد که جمعیت ثابت آن ۳٫۵ میلیون نفر است و همراه با حومه در حدود ۵ میلیون نفر را در خود جای داده است. اورومچی بزرگ‌ترین شهر در نیمه غربی چین و دورترین شهر جهان از سواحل دریاها شناخته ‌شده‌ است.

در حقیقت این منطقه همان سرزمینی است که در ادبیات کهن ایران‌زمین به نام ترکستان چین شناخته می شود و نقطه اشتراک دو شهر یزد و اورومچی نیز در همین نکته است. جالب است بدانید که با قدم زدن در خیابان های اورومچی و با اندکی دقت، ده‌ها واژه ایرانی در میان تابلوها و نوشته های شهر خواهید یافت. دیدن کلمات قدیمی و آشنای فارسی در یک شهر چینی و صدها کیلومتر دورتر از وطن، حس غریبی است که فقط در اورومچی تجربه می‌شود. به عنوان مثال روی سر در بسیاری از هتل‌ها، کلمه «میهمان‌سرا» را می‌توان دید.

یزد- اورومچی 2

با حضور نمایندگان شهرداری و شورای اسلامی شهر یزد در سومین اجلاس توسعه و همکاری شهرهای جاده ابریشم، علاوه بر انعقاد تفاهم همکاری بین یزد و شهر اورومچی که میزبانی این اجلاس را برعهده داشت، سند رسمی عضویت شهر یزد در اجلاس مذکور نیز تقدیم شد. با توجه به اینکه یزد، تنها نماینده شرکت کننده از ایران در این اجلاس بود، به مدت چهار سال به عنوان عضو اصلی شورای مرکزی اجلاس برگزیده شد. در تفاهم نامه همکاری بین یزد و اورومچی بر برقراری روابط دوستانه مبتنی بر احترام متقابل، برابری و منافع مشترک و عدم مداخله در مسائل داخلی یکدیگر تأکید شده است. همچنین دو شهر متعهد شدند تا در زمینه های اقتصاد و تجارت، فناوری و آموزش، فرهنگ، بهداشت، ورزش و برگزاری نمایشگاه و گردهمائی‌ها و سایر حوزه‌های مرتبط با یکدیگر همکاری نزدیک و مبادلات دوستانه داشته باشند.

منبع: شهرداری یزد

دیگر نوشته ها

ایران شناسیشهر تاریخییزد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *