آش شله قلمکار

آش شله قلمکارمواد لازم آش شله قلمکار

  • گوشت بدون استخوان: نیم کیلو

  • پیاز متوسط: ۴ عدد

  •  سبزی: جعفری، گشنیز، اسفناج و تره

  • نخود و لوبیاچیتی: از هرکدام یک فنجان

  • نعناع داغ: به مقدار لازم

  • روغن: نصف فنجان

  •  برنج: یک فنجان

  • نمک و فلفل: به میزان دلخواه

طرزتهیه آش شله قلمکار

برای تهیه ی این آش قدیمی بهتر است قبل از هر کاری شب قبل حبوبات را خیس کنید تا بهتر بپزند. برای تهیه این آش، پیازها را به صورت خلالـی خرد کنید و در مقداری روغن سرخ کنیـد. گوشت‌ها را به تکه های کوچکی تقسیـم کرده و با پیـاز کمی تفت دهید.

سپس سه لیوان آب داغ به ظرف مورد نظر اضافه کنید و اجازه دهیـد تا کاملا بپزد. بعد از اینکه گوشت به طور کامل پختـه شد، آن را به وسیله ی گوشتکوب له کرده و بکوبید و به مواد آش اضافه کنید.

حبوبات و برنج و سبزی خردشده و فلفل و گوشت له‌شده را که باهم مخلوط کردید، به طور مداوم هم بزنیـد تا ته نگیرد و کاملا جا بیفتد. وقتی که آش آماده شد آن را در ظرف مورد نظرتان سرو کنید و با  نعنا داغ تزیین کرده و میل کنید.

اما چند توصیه کلیدی:

Δ  در تهیه این آش بجای اسفناج می توانیـد از برگ چغندر استفاده کنید و همچنین در صورت در دسترس نبودن سبزی ترخون و مرزه تازه، از سبزی خشک هم می توانید استفاده کنید. فقط باید سبزی ها را دو تا سه سـاعت در آب ولرم خیس کنید و بعد آبکش کرده و استفاده کنید.

Δ  اضافه کردن مقداری ماست در انتهای پخت آش باعث خوشمزه تر شدن آن میشود .

Δ  برای اینکه آش شله قلمکار شما غلظت بیشتری داشته باشد و میزان کش دار شدن آن بیـشتر شود هنگام کوبیدن مواد آش، گوشت قلم گوسفند را از استخوان جدا کرده و بگذارید با بقیه مواد بجوشد.

Δ  آش را در حین پخت مرتب هم می زنیم تا حالت کشدار پیدا کند و خوب جا بیفتد. همچنین حرارت زیر شعله آش را ملایم کنیـد تا به آرامی بپزدو پخته شود.

Δ  در این آش حبوبات را با گوشتکوب له کنید و گوشت را ریش ریش کنید و در آش بریزید. یا نصف گوشت را همراه حبوبات بکوبید و نصف دیگر را ریش ریش کرده و در انتها با هم مخلوط کنید.

Δ  آش شعله قلمکار معمولاً با طعم تند مصرف می شود پس فلفل بیشتری به آن بزنید و همچنین پیازداغ زیاد به خوشمزه‌تر شدن آن کمک می‌کند.

Δ  افرادی که دارای کلسترول بالا می باشند میتوانند به جای آب قلم از آب معمولی استفاده کنند که چربی کمتری داشته باشد.

نکات تکمیلی:

◊  آش شله قلمکار جزو آش و حلیم می‌باشد.
◊  زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا ۳۰ دقیقه و زمان پخت و انتظار آن در حدود ۲ ساعت است.
◊  آش شله قلمکار را می توانید در وعده نهار – میان وعده – شام – پیش غذا سرو کنید.
◊  توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای ۴ نفر مناسب می‌باشد.

منبع: نمناک

دستور پخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *